tr
entr

Adrasan Koylar Turu

Anasayfa » Adrasan Koylar Turu

Adrasan’da deniz, güneş ve kumun tadını doyasıya çıkarmak için Suluada Turunun yanısıra Koylar Turuna da mutlaka katılmanız önerilir. Suluada’ya tek ulaşım şekli deniz yolu olsa da Adrasan Koylarına karayolundan zorda olsa gidilebiliyor.

Tekne Turu ile Adrasan Koyları

İçindekiler

Karayolu ile Adrasan Koylarına ulaşım pek tavsiye edilmez. Sebebi ise yolun dağlık ve ormanlık alanlardan geçiyor olmasıdır. Çoğu yerde toprak yol otomobillerin geçişine uygun değildir. Eğer arazi taşıtınız var ise karayolu ile koylar bölgesine gitmek adrenalin ve heyecan dolu olacağından tercih edilebilir. Ancak bu defada dik yamaçlardan koylara inmek bir hayli zor olacağı için koylara en uygun ulaşım yöntemi deniz yolu ile gitmek olacaktır.

Koylar bölgesindeki tekne turu rotamızda bizleri neler bekliyor dilerseniz birlikte göz atalım.

Adrasan Koyları Rotası

Akseki Koyu (Balayı Koyu)

Ramazan Kaptanımızın tur liderliğinde, rotamızdaki noktaları gezmeye Akseki Koyundan başlıyoruz. Adrasan iskelesinden ayrıldıktan yaklaşık yarım saat sonra Balayı koyu olarakta bilinen Akseki koyu, rotamızdaki ilk durağımız oluyor. Akseki koyunda yaklaşık 1 saatlik molanın ardından demir alıyoruz ve ikinci rotaya doğru tam yol ilerliyoruz.

Akseki koyu cam gibi berrak suyuyla adeta bir havuzda yüzme hissi verir. Denizin dalgalı olduğu günlerde Adrasan sahiline dalgalar vururken 15 kakika sonra şaşırtıcı bir şekilde havuz gibi bir yer cep şeklinde olduğundan hiç dalga görmez. Adrasan sahiline çok uzak olmayan, sularıyla gelen ziyaretçilerini büyüleyen ve bu nedenle yeni evli çiftlerin baş başa deniz keyfini çıkardıklarından Akseki koyunun diğer bir adıda Bal Ayı koyudur.

Burada öğle yemeğimiz hazırlanmış oluyor ve şefin özel seçimi Levrek Balığı veya Akdeniz soslu Tavuk, menümüzün ana yemeğini oluşturuyor. Yanında ise spagetti makarna ve Mevsim salata, patates salatası veya Adrasan’a özel yöresel bir yemek çeşiti bizleri bekliyor. Buz gibi alkollü ve alkolsüz içeceklerimiz teknemizin bar bölümünden servis ediliyor.

Sazak Koyu (Aşıklar Koyu)

Öğle yemeği eşliğinde süren yolculuğumuz, Koylar Turu Rotasının 2. durağı olan Sazak Koyuna ilerliyoruz. Namı diğer Aşıklar Koyu olarak bilinen Sazak koyunda teknemizi demirliyoruz ve serin Akdeniz sularına bırakıyoruz kendimizi. Sazak koyu karadan ulaşımı bulunan ancak hala el değmemiş bakir yerlerden birisidir. Adrasan koyundan yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Orman yolu oldukça kötü ve bu nedenle sadece arazı tipi araçlar ile girilebiliyor.

Geçmişte aşıklar kalabalıktan uzaklaşmak için sazak koyunu tercih ederlermiş. Buluşma yerleri olmuş ve nice sevgilileri buluşturmuş bir yer. Bu yüzden aşıklar koyu demişler Sazak Koyuna.

Buraya Sazak koyu denmesinin sebebi ise koyun tamamında yetişen yaban mersinin bulunmasıdır. Bu yörede yaban mersinine sazak ağacı deniliyor ve bu nedenle sazak koyu olarak adlandırılıyor.

Ortalama 1 saatlik duraklamamızın ardından teknemizin miçosu bizi karaya sabitleyen halatı çözüyor ve bir sonraki hedefimize doğru ilerliyoruz.

Bu yolculuk sırasında ise buz gibi soğuk karpuz ve kavun ikramı başlıyor. Bu ikram sezona göre değişkenlik gösterebiliyor. Sezonun başında Portakal ve Mandalina ikram edilebiliyorken sezonun ortasında yani sıcak Temmuz günlerinde Kiraz ve Üzüm, sezonun sonunda ise Nar ikramı yapılabiliyor.

Porto Ceneviz Koyu

Porto Ceneviz Koyu yada sadece “Ceneviz Koyu” olarak adlandırılan koya varıyoruz. Teknemiz çapasını bırakıyor ve demirliyoruz. Ceneviz koyu turumuzun üçüncü ayağı oluyor. Eğlence ve Adrenalin oldukça yüksek. Yeni yerler gezerken aynı zamanda denizinde nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyoruz.

Ceneviz koyu da tıpkı Korsan Koyu gibi eski çağlarda korsanların konaklamakta ve saklanmakta kullandıkları stratejik bir yerdir. Akdenizde asla dalga görmeyen nadir yerlerden birisidir. Hava şartları ne olursa olsun yaz-kış barınmaya müsait bir yerdir.

adrasan koylar turu rotamızdan resimler.

Ceneviz koyunun rotamızdaki diğer noktalardan farkı “Gençlik için Çamur Banyosu” alanının bulunmasıdır. Adrasan’da sadece burada bulunan siyah killi toprak ve deniz suyu karışımından oluşan çamur, gençlik çamuru haline getiriliyor. Sahil kısmında bulunan kil ve kumdan oluşan bu çamurun, cilt hastalıkları ve eklem ağrıları gibi hastalıklara şifalı geldiği bilinmektedir. Ayrıca güzellik ve cilt bakımı açısından da oldukça faydalı olduğundan bu rotadaki turumuza katılan misafirlemize Adrasan’da Çamur Banyosunu tavsiye ediyoruz. İsteyen misafirlerimiz çamur banyosundan ücretsiz olarak faydalanabilirler. Sığ deniziyle yüzme bilmeyenler için de ideal bir yerdir.

Ceneviz koyunda verdiğimiz mola esnasında çoğumuzun vazgeçilmezi hatta olmazsa olmazımız çay servisimiz başlıyor. Sınırsız ve tamamen ücretsiz olarak dağıtılan çayın yanında bisküvi ikramıda yine misafirlerimize servis ediliyor.

Her şey dahil sistemi ile hizmet verdiğimiz için Karaoğlan 07 Tur ve Gezi Teknemiz ile seyahat ederken bir çok ekstraya ücret ödemezsiniz. Örneğin bazı Tekne Turu organizasyonlarında öğle yemeğinde ekmek arası hazır kadife balığına bile sizden ücret talep edilirken Adrasan Tur – Karaoğlan 07 Teknesinde Levrek servis edilir ve bu da tur ücretine dahildir. Fiyat olarak tur bitiminde asla sürprizlerle karşılaşmazsınız. Tekne turu ücret politikamızı incelemek ister misiniz?

Korsan Koyu (Çoban Limanı veya Akvaryum Koyu)

Korsan Koyu isim olarak çok ün yapmış yerlerden birisidir ve rotamızdaki son durağımızdır. Çoban Limanı veya Akvaryum Koyu olarak bilinen yer aslında Korsan Koyudur. Birden fazla adı vardır.

Korsan koyu, adından da anlaşılacağı üzere eski çağlarda korsanların gizlendiği doğal korunaklı bir alandır. Bu bölgedeki yoğun deniz ticaretinin yol güzergahı olmasından dolayı gelip geçen ticaret gemilerine kolayca saldırabildikleri yerdir. Zeminde bol miktarda amforalar (kırık testi parçaları) ve koyun yamacında tarihi yapı kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır. Dalmayı sevenler ve profesyonel dalgıçlar bu bölgeyi dalış amaçlı sık sık tercih etmektedir.